BUNSCHOTEN - Rijkswaterstaat zit onverantwoord te rommelen met het ecosysteem in de randmeren, stelt Marco Kraal, voorzitter van de stichting Waterrecreatie IJsselmeer en Randmeren, van huis uit bioloog.
Mismanagement op natuurgebied zorgt er volgens hem voor dat waterplanten het plezier van zeilers en zwemmers vergallen en zelfs gevaarlijke situaties opleveren. Dat heel veel randmeren verstopt dreigen te raken met het fonteinkruid komt volgens Kraal door een ongelukkige en ondoordachte aanpak. ,,Het water werd weliswaar steeds helderder doordat er geen mest meer in het water kwam, maar er volgde ook extreme overbevissing van de brasem. Terwijl die vissoort juist deze waterplanten binnen de perken hield.” Vaargeul
De pleuris is volgens Kraal nog net niet uitgebroken op de randmeren, maar veel scheelt het niet. ,,Je kunt alleen nog goed vooruit in de vaargeul, dus daar wordt het veel te druk. Zeilboten kunnen daar bovendien niet overstag. En die vele bladeren gaan over enkele maanden ook nog eens rotten, waardoor omwonenden stankoverlast krijgen. Als het even tegenzit krijgen zwemmers ook nog eens jeuk van slakjes in die planten.”
Kraal stelt dat de recreatie de dupe is van de te ver doorgeslagen aandacht voor schoon water. ,,En dan zit Rijkswaterstaat ook nog eens aan de verkeerde knoppen te draaien. Ze kunnen hun gang gaan, want de provincies zijn niet op de hoogte.” Hij zegt dat ze ook experimenteren door wieren uit te zaaien, die het fonteinkruid moeten verdringen. ,,Elke biologiestudent weet dat dat niet werkt.”
Volgens Kraal heeft hij in het verleden al gewaarschuwd dat het ’uit de klauwen zou lopen op de randmeren’. ,,Ze hebben het aangrenzende Markermeer leeg laten vissen, tweehonderd ton gedroogde brasem gaat jaarlijks in de export naar Rusland. Endan speelt Rijkswaterstaat een heel raar spel, door te zeggen dat er nauwelijks klachten binnenkomen. Maar bijna niemand zeilt en zwemt straks meer met al die planten.”
De Hiswa, vertegenwoordiger van de watersportbranche, is intussen als de dood voor negatieve publiciteit. De organisatie probeert achter de schermen wel gemeenten zover te krijgen dat ze de waterplanten laten maaien. Gerdina Krijger, regiomanager-midden van de Hiswa, wil eind augustus een spoedoverleg met alle gemeenten. ,,We gaan raadsleden laten zien hoe ernstig het is”, vertelt ze. Maar Marco Kraal vindt dat Rijkswaterstaat het zelf moet oplossen: ,,Laat ze maaien en visserij op brasem stoppen.’’
Reactie Rijkswaterstaat:
Rijkswaterstaat is verantwoordelijk voor de doorstroming op de hoofdvaarwegen en voor de waterkwaliteit. De waterkwaliteit in het Gooimeer, Eemmeer en Veluwerandmeren is in de afgelopen tien jaar dankzij de gezamenlijk inspanningen van provincies, gemeenten, waterschappen, natuur- en recreatiebranche en het rijk aanzienlijk verbeterd. Dit komt onder andere door de aanwezigheid van kranswieren, die stoffen opnemen uit het water, de bodem vastleggen en een schuil- en paaiplaats voor waterdieren vormen.
Het is niemand ontgaan dat er ook waterplanten zijn die voor de watersporter veel hinder opleveren, zoals fontijnkruid en aarvederkruid. Beheerders van havens en stranden mogen daarom zelf waterplanten maaien. Het staat iedereen vrij om hiertoe initiatief te nemen. Belangrijk is dat dit op de goede manier gebeurt. Rijkswaterstaat en provincies kunnen hierbij helpen door de kaders aan te geven, zodat de natuur kan blijven floreren, en het water beschikbaar blijft voor de vele gebruikers.
