Het Centraal Tuchtcollege heeft plastisch chirurg Martin Janssen berispt omdat hij in april 2006 ernstig is tekortgeschoten in de nazorg na de ingrijpende operatie bij Trudy ter Beek uit Muiden. Drie dagen na de bodylift overleed de 37-jarige consulente van het Cambridge dieet aan een zeldzame bacteriologische infectie.
Haar plotselinge dood kreeg destijds veel media-aandacht. De goedlachse Ter Beek was in de regio het visitekaartje van Cambridge. Zelf was zij in een halfjaar tijd 47 kilo afgevallen. Na die imponerende gewichtsafname onderging zij in de Boerhaave kliniek in Amsterdam een zogenoemde bodylift. Daarbij is overtollige huid van rug en buik verwijderd. Binnen een dag werd zij ontslagen. De plastische chirurg vertrok direct op wintersport. Al vrij snel leed de jonge vrouw hevige pijn. Ze had telefonisch contact met Janssen die op de skipiste stond en ging naar de Eerste hulp in het ziekenhuis. Vervolgens is ze naar huis gestuurd, maar de pijn was ondragelijk. Uiteindelijk is zij naar het AMC in Amsterdam gebracht waar ze direct is geopereerd. Die dag overleed zij.
De inspecteur voor de gezondheidszorg stelde een onderzoek in. Dat leidde in januari 2008 tot een zaak bij het regionaal tuchtcollege. Janssen werd toen al wel op de vingers getikt omdat hij de nazorg slecht had geregeld. Maar het college vond niet dat de arts fout was geweest door Trudy ter Beek snel na de ingrijpende operatie naar huis te laten gaan. De inspecteur ging in beroep en heeft nu gelijk gekregen van het Centraal Tuchtcollege.
Het college meent dat de chirurg voor en tijdens de operatie correct heeft gehandeld. Maar vanwege de aard en de omvang van de operatie had hij Ter Beek nooit binnen 24 uur na de ingreep al mogen ontslaan. Het Centraal Tuchtcollege zegt dat hij op dat moment ernstig is tekortgeschoten in de zorg die hij hoorde te bieden. De berisping geldt ook het feit dat hij slechts via een mobieltje tijdens zijn skivakantie bereikbaar was en de nazorg slecht had geregeld. De geraadpleegde deskundige stelt wel dat ook bij een tijdiger adequate behandeling van de gevaarlijke wondinfectie Ter Beeks dood niet te voorkomen was geweest.
Ed Brouwer


